Protetyka

Duży problem w codziennym funkcjonowaniu stanowią braki zębów. Zarówno braki pojedynczych, jak i wielu zębów pociągają za sobą liczne konsekwencje takie jak:
- zaburzenia zwarcia
- przeciążenia zębów i w konsekwencji ich stany zapalne
- zmiany w stawach skroniowo-żuchwowym
- bóle głowy niezidentyfikowanego pochodzenia
- zaburzona funkcja żucia
... a to tylko nieliczne przykłady.

Istnieje kilka sposobów na rekonstrukcje pełnych łuków zębowych. Podstawowy podział wyłania nam uzupełnienia stałe, zacementowane w jamie ustnej pacjenta oraz te, które są wyjmowane do codziennej higienizacji. Do pierwszej grupy zaliczają się:
- korony
- mosty
- licówki
- wkłady koronowo-korzeniowe
- inlay
- onlay
- implanty

Uzupełnienia ruchome to np.:
- protezy
- prace na teleskopach
- prace kombinowane

Stałe prace protetyczne osadzone na zębach pacjenta, pociągają za sobą konieczność opracowania zębów filarowych, lub też odbudowy części koronowej przy pomocy wkładów koronowo-korzeniowych.


Opracowanie zębów pod stałe uzupełnienia protetyczne.

Brak dokładnego przylegania stałych uzupełnień protetycznych do granicy preparacji prowadzi do destrukcji zębów filarowych oraz przyzębia. Oznakami takiego stanu jest między innymi stan zapalny dziąseł w okolicy uzupełnienia protetycznego, nieprzyjemny zapach z ust, brak gładkiego przejścia między uzupełnieniami protetycznymi a tkankami zęba.


Brak dokładnej preparacji, przebarwienie dziąseł w okolicy zębów siecznych na skutek źle wykonanej pracy protetycznej.

Most jest to uzupełnienia protetyczne stałe oparte na zębach ograniczających lukę. Uzupełnienie to jest powszechnie stosowane u wielu pacjentów, jednak oprócz wspomnianej wcześniej szczelności, ważne jest również prawidłowe zaplanowanie tego typu pracy.


Preparacja zębów pod most. Most pełnoceramiczny w jamie ustnej.

W przypadku braków pojedynczych zębów szczególnie w odcinku przednim zastosowanie znalazł most Maryland. Jego niewątpliwą zaletą jest mało inwazyjna preparacja zębów sąsiednich.


Model z zębem siecznym bocznym odtworzonym przy pomocy mostu Maryland.


Oszczędna preparacja pod most Maryland.


Most Maryland.


Ząb sieczny boczny odtworzony przy pomocy mostu Maryland. Sytuacja w ustach pacjenta.

Korony są to uzupełnienia wykonywane na pojedyncze zęby. Podobnie jak mosty mogą być wykonane z porcelany na bazie stali, metalu szlachetnego, lub z pełnej ceramiki.


Preparacja zębów pod korony.


Zacementowane korony na wcześniej opracowanych zębach górnych.

Przypadek drugi - Korona na zębie 24


Korona pełnoceramiczna na zębie 24.

Liczne wypełnienia w zębach przednich, chęć zmiany koloru ww. zębów to tylko niektóre z aspektów przemawiających za wykonaniem licówek. Są to cienkie „nakładki” wykonane z ceramiki odtwarzające powierzchnie wargową zębów przednich. Często wykonuje się je również w przypadku przebarwień lub zaburzeń kształtu zębów. Mimo oszczędnej preparacji zębów, jesteśmy w stanie uzyskać pełną indywidualizację tego typu prac.


Liczne wypełnienia w zębach siecznych, oraz przebarwienia.


Wykonanie licówek u ww. pacjenta.

Inlay, Onlay to prace wykonywane w przypadku rozległych ubytków w koronie zęba. Wykonywane są najczęściej z porcelany lub metalu szlachetnego. Dokładna preparacja zapewnia nam uzyskanie optymalnej szczelności. Dzięki wykonywaniu tego rodzaju prac w laboratorium protetycznym możemy odtworzyć jak najwięcej indywidualnych cech uzębienia pacjenta.


Rozległe ubytki w zębach trzonowych i przedtrzonowym, preparacja pod inlay, onlay.


Inlay, onlay pełnoceramiczny na modelu.


Odbudowa zęba 36 przy pomocy onlay'a pełnoceramicznego.


Rozległe ubytki odbudowane przy pomocy uzupełnień typu onlay, wykonanego ze złota.

W przypadku kiedy nie istnieje możliwość uzupełnienia braków zębowych przy pomocy stałych uzupełnień protetycznych, często stosowana jest odbudowa łuków zębowych z użyciem protezy teleskopowej. Zasada wykonania tego uzupełnienia polega na oszlifowaniu zębów i osadzeniu na nich koron, najczęściej z metalu szlachetnego.


Peparacja zębów pod protezę na teleskopach.

Na zacementowane w jamie ustnej pacjenta korony wewnętrzne zostaje nałożona proteza teleskopowa z wbudowanymi koronami zewnętrznymi. Dzięki siłą które występują między obiema koronami, praca charakteryzuje się dużą stabilnością na podłożu protetycznym. Dużą zaletą jest łatwość utrzymania higieny przy tego typu rozwiązaniu, oraz możliwość leczenia zębów. filarowych bez niszczenia protezy. Uzupełnienie to może być również używane po ewentualnym usunięciu któregoś z zębów filarowych.


Korony wewnętrzne zacementowane w jamie ustnej pacjenta.


Proteza teleskopowa dolna - widok dośluzówkowy.


Proteza teleskopowa dolna w jamie ustnej pacjenta.