Ortodoncja – dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych.

.Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Podstawą leczenia jest dobranie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Jego wybór zależny jest od rodzaju i stopnia wady zgryzu oraz wieku pacjenta. Leczenie może odbywać się za pomocą aparatów stałych lub ruchomych.

Rodzaje aparatów
Aparaty ruchome- stosowane najczęściej u dzieci. Czas leczenia i jego skuteczność jest uzależniona od rodzaju wady zgryzu, a przede wszystkim od współpracy Pacjenta z lekarzem. Często stanowią pierwszą fazę leczenia ortodontycznego.

Aparaty stałe- mocowane na określony czas do zębów za pomocą zamków ortodontycznych, do których z kolei przymocowuje się oddziałujące na zęby łuki ortodontyczne.

Aparaty dodatkowe- aparaty stosowane przed lub w trakcie leczenia aparatami stałymi, mające na celu optymalizację leczenia

Aparaty retencyje- służace stabilizacji leczenia.

Mogą być przyklejone na stałe do zębów w postaci drutu lub ruchome w postaci przezroczystych nakładek lub płytek retencyjnych

Kiedy do ortodonty?
Wstępnej oceny zgryzu może dokonać stomatolog u dziecka w wieku 2,5-3 lat. Konsultacje ortodontyczne zalecane są dzieciom w wieku 7-9 lat (jeżeli stomatolog nie zaleci wcześniejszej wizyty)a następnie w wieku 10-12 lat.