Recall
Systematyczne wizyty kontrolne przeprowadzane w celu utrzymania zadowalającego stanu higieny jamy ustnej i niedopuszczeniu do powstawania procesu zapalnego. Ustala się je indywidualnie dla każdego pacjenta, najczęściej co 4-6 miesięcy. Pacjenci wprowadzeniu w system recall są powiadamiani przez nasz gabinet o zbliżającym się terminie wizyty kontrolnej.
Usuwanie kamienia nazębnego (scaling)
Jest to zabieg, w czasie którego usuwa się przy pomocy specjalistycznych narzędzi (kirety, skalery) zmineralizowane złogi kamienia nad i pod dziąsłowego.
To jeden z najważniejszych zabiegów w profilaktyce stomatologicznej. Nieusuwany regularnie kamień prowadzi do obniżania się dziąseł, odsłaniania szyjek zębowych i w konsekwencji do zanikania kości wyrostka zębowego, rozchwiania zębów i ich wypadaniu czyli paradontozy.
Piaskowanie
To usunięcie z powierzchni zębów płytki nazębnej, osadu, przebarwień pozostałych np. po kawie, herbacie czy nikotynie za pomocą sprężonego powietrza, silnego strumienia wody i piasku dentystycznego (wodorowęglan sodu). Bardzo ważne jest aby ten zabieg był zakończony dokładnym wypolerowaniem powierzchni zębów.
Fluoryzacja
Polega na pędzlowaniu, nakładaniu, wcieraniu w zęby lakierów, żeli fluorkowych, których zadaniem jest stopniowe uwalnianie jonów fluorkowych co pozwala na zredukowanie próchnicy nawet do 40%. Warunkiem jest aby zabieg ten był wykonany na dokładnie oczyszczonych przez skaling i piaskowanie zębach
Wybielanie
Wybielanie jest zabiegiem bardzo popularnym w moim gabinecie, a od dawna wpisanym w ramy stomatologii estetycznej. Polega ono na reakcji chemicznej na tkankach zęba po nałożeniu specjalnego żelu. Upraszczając, są dwie metody wybielania:
gabinetowa
domowa
Do każdej z nich pacjent powinien zostać zakwalifikowany i poinstruowany przez lekarza. W moim gabinecie wybielaniem zębów zajmuje się higienistka stomatologiczna, jednak zawsze w obecności i pod kontrolą lekarza. Pamiętajmy, że o finalnym etapie opisywanego zabiegu w dużej mierze decyduje przygotowanie zębów do wybielania. Tak więc usunięcie kamienia, płytki bakteryjnej, osadów, a finalnie zabieg wybielania po odpowiednim zabezpieczeniu tkanek miękkich i miejsc nadwrażliwych doprowadzają nas do pożądanego efektu.
Techniczne to 2 lub 3, 20 minutowe serie na jednej wizycie zakończone procesem ewentualnego znoszenia nadwrażliwości po zabiegowej. Ostateczny efekt uzyskujemy dopiero po 3-4 dniach, a w okresie tym przestrzegamy dość restrykcyjnej diety. Spektrum pacjentów kwalifikowanych do wybielania jest bardzo duży. Rozpoczyna się od osób, które mają pełne, zdrowe uzębienie poprzez pacjentów po zakończonym leczeniu ortodontycznym, po osoby które w planie leczenia mają mniejsze lub większe prace protetyczne. Łączy je wspólny mianownik, którym jest chęć posiadania pięknego białego uśmiechu.
Zabieg wybielania gabinetowego zostaje czasami uzupełniony o wybielanie domowe na specjalnie wykonanych szynach. Podkreślę jednak, że aby takie wybielanie przyniosło efekt zęby muszą być przygotowane a pacjent pouczony.
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do korzystania z zabiegów stomatologii kosmetycznej w moim gabinecie gwarantującym bezpieczeństwo i dobór metod do pożądanego efektu końcowego.