Dodaj tu swój tekst nagłówka
Bardzo fajny, rezolutny 7 latek którego w szkole spotkało takie nieszczęście.
Pamiętajmy, że taka sytuacja może mieć miejsce wszędzie, nawet w szczycie najlepszej zabawy. Co teraz, jakbyście zareagowali, szukać zęba pod huśtawką, na sali gimnastycznej czy w piaskownicy, czy czas jest ważny, szukać dentysty czy SOR? W każdym urazie oceniamy obrażenia i to one definiują co dalej, jednak najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi. Otóż, jeżeli mamy złamanie zęba tak jak w moim przypadku, a dodam tylko że jest to ząb stały, i żadnych innych poważnych obrażeń to zabieramy odłamany fragment i czym szybciej trafimy do lekarza tym lepiej. Bardzo istotne jest aby odłamana część zęba była przechowywana w środowisku wilgotnym, tak więc ślina poszkodowanego, mleko, woda czy sól fizjologiczna jak najbardziej się sprawdzają. Reszta procedury odbywa się w gabinecie, gdzie oceniamy zakres urazu, robimy RVG kontrolne, dokumentacje fotograficzną i dokładny opis zdarzenia. Na tej podstawie włączamy leczenie.
Proszę ocenić mój przypadek, gdzie tata niestety dopiero po 18 godz. dotarł do mnie do gabinetu z odłamanym fragmentem wcześniej szukając pomocy gdzie indziej. Uraz ograniczał się tylko albo aż do części koronowej. Zdecydowałem o pozostawieniu zęba żywego, opracowaniu odłamu i przyklejeniu do zęba. Pozwala nam to optymalnie odtworzyć kształt zęba, kolor pozostawia trochę do życzenia ale to dlatego że znajdował się poza jama ustną. Efekt oceniam jednak jako bardzo dobry, a przed nami systematyczne kontrole.
Każdy uraz jak każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia a do tego pamiętajmy, że spora część dotyka najmłodszych. Dlatego nie straszmy dzieci lekarzem, stomatologiem, pielęgniarką, szpitalem bo w codziennej pracy wcale mi to nie pomaga 😉